19-10-2020

Зустріч гуртківців з ветераном ООС (АТО) Олександром Давидовим на честь Дня захисника України відбулася в ЗЦТКЕСУМ

13 жовтня 2020 року вихованці гуртків «Історичне краєзнавство» (керівник Мазур В.Б.) та «Етнографічне краєзнавство» (керівник Малик Ю.А.) зустрілися з ветераном Операції об’єднаних сил (Антитерористичної операції) Олександром Давидовим в приміщенні Закарпатського центру туризму.

Мета заходу – виховувати у школярів патріотичні почуття, повагу до захисників України, вшанування пам’яті героїв, які віддали свої життя за незалежність та державний суверенітет нашої держави в боротьбі проти російських окупантів.

У вступному слові керівник гуртків Мазур В.Б. повідомив вихованцям   мету зустрічі та представив їм Олександра Давидова як активного учасника російсько-української війни.

Олександр Давидов у своєму виступі ознайомив гуртківців із своєю біографією, розповів, за яких обставин потрапив до лав Збройних сил України. За фахом він був механіком-водієм БМП-2 (бойової машини піхоти-2). Більш детально та змістовно наш гість розповів про участь у бойових діях на сході України. Перші бої 15-го окремого гірсько-штурмового батальйону, в якому служив О.Давидов, відбулися на околицях Луганська. У цих боях Олександр втратив своїх друзів – Михайла Кулю, Сергія Мартина та Олександра Попадинця. На честь Михайла Кулі та Сергія Мартина вдячні ужгородці назвали вулиці в нашому місті. Олександр також розповів про запеклі бої наших захисників проти московських окупантів та проросійських сепаратистів під Дебальцевом. У цих боях багато його побратимів проявили героїзм та мужність, але, на жаль, були й значні втрати у складі їхнього батальйону. Особливо велике враження на О.Давидова справив нічний обстріл наших позицій російськими установками залпового вогню «Град», який окупанти здійснювали зазвичай вночі. Росіяни стріляли по наших захисниках забороненими термітними снарядами, які яскраво світилися у нічному небі. Це було вражаюче і водночас жахливе видовище.

Окремо наш гість розповів про побут, харчування та умови життя українських воїнів. Йому особисто «пощастило» спати у своїй бойовій машині, яка не вельми придатна для проживання та дуже нагрівалася влітку. Частина воїнів спала у землянках, а частина – у зруйнованих війною оселях, які залишили місцеві мешканці. Їжу готували самі, а помитись у польових умовах майже не було можливості.

Останнім місцем служби Олександра була новостворена 10-та гірсько-штурмова бригада, якою командував його колишній командир 15-го батальйону, Герой України Василь Зубач. На новому місці служби Олександр Давидов освоїв спеціальність розвідника, брав участь у навчаннях на Яворівському полігоні разом з американськими інструкторами, з якими наші військовослужбовці плідно обмінювалися власним бойовим досвідом.

Наостанок ми переглянули фотографії з особистого архіву Олександра Давидова, які він зробив у зоні бойових дій. Гуртківці також привітали нашого гостя з Днем захисника України і побажали йому миру та міцного здоров’я.