10-12-2020

Всеукраїнська акція „16 днів проти насильства”, Міжнародний День волонтерів та День людей з особливими потребами – значущі для України події, котрі не обійшли увагою в Закарпатському центрі туризму

З метою привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми, недопущення випадків фізичного та психологічного насильства відносно дітей, попередження правопорушень над неповнолітніми та інших протиправних дій стосовно дітей та учнівської молоді з 25 листопада по 10 грудня в Україні щорічно проходить Всеукраїнська акція „Стоп насильству!”.

Будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням її прав. У Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді проведено чимало заходів для формування учнівської свідомості щодо нетерпимого ставлення до насильства.

Керівник гуртка Закарпатського центру туризму Віктор Мазур розповів своїм вихованцям  історію виникнення акції «16 днів проти насильства», котра пов’язана з масовим вбивством у політехнічній школі  Монреаля 6 грудня 1989 року 14 студенток, котрих розстріляв Марк Лепін. У 1970-х та 1980-х роках багато жінок вступало у технічні виші Канади. Система заохочень для жінок у коледжах та університетах викликала незадоволення у частини чоловіків, які вважали такі заходи дискримінаційними. Саме до цієї незначної категорії невдоволених належав 25-річний Марк Лепін, який звинувачував фемінізм (рух за права жінок) у своїх життєвих негараздах та неможливості потрапити до політехнічної школи Монреалю. Обставини злочину, який скоїв Лепін, та мотиви, які він пояснив у передсмертному листі, загострили увагу на проблемі насильства проти жінок. Віктор Борисович продемонстрував також вихованцям відеоролик про попередження сексуальних домагань до жінок «Почни говорити».

Практичний психолог ЗЦТКЕСУМ Катерина Свирид провела заняття з елементами тренінгу  на тему: „Що таке насильство та як себе захистити?”, „Профілактика булінгу в учнівському середовищі”, „Правила роботи в мережі інтернет” для вихованців гуртків „Опришки” (керівник Маркович В.М.) та „Джура” (керівник Брезинська-Вовканич І.М.), „Всі ми такі різні” – для гуртка «Козачата» (керівник Пецкович О.В.), на яких діти мали можливість дізнатися про різні приклади насильства над особистістю, як себе захищати від фізичного і морального насильства, про терпимість до відмінностей між людьми. Гуртківці переглянули казку „Соловейко з одним крилом” про дітей з особливими освітніми потребами, соціальні відеоролики „Говори проти насильства”, „Викресли булінг – обирай блогінг”, „Друзів не обирають по одягу”.

Катерина Свирид  провела захоплюючу подорож українськими народними казками для вихованців гуртків „Спортивне орієнтування” (керівники Більце А.П. та Більце Ю.І.). Учасники поринули в дивовижну атмосферу, де за допомогою проекції мали можливість усвідомити актуальну проблему та знайти шляхи її вирішення. У проблемній ситуації людина зупиняється перед тим, що її лякає, і знову повертається до початку нелегкого шляху. Під час казкотерапії учасник терапевтичного процесу моделює складну ситуацію і за допомогою метафоричних карт вирішує її. Важливим є залучення дітей до складання самих метафор. Новостворена казка описує досягнення героєм мети шляхом подорожі в далекі часи із використанням чарівних помічників. Перенісши це у реальне життя, людина може реалізувати інший досвід, здобутий під час терапевтичного заняття.

Педагогічні працівники Закарпатського центру туризму прагнули донести до дитини розуміння того, що насильство є порушенням прав людини. Кожен з нас має сказати “Ні!” насильству у власній родині. Адже сім’я – це саме те місце, яке має бути світлим затишком, острівцем безпеки і комфорту в нашому досить бурхливому світі. Місцем, де тебе розуміють і поважають, де можна нікого не боятися і почуватися вільно кожному: і маленькій людині, і дорослому, і особі літнього віку.

У грудні відзначають чимало значущих для суспільства України свят. Одним з таких по праву вважається Міжнародний день волонтера, який відзначають 5 грудня у всьому світі. В Україні волонтерство зародилося та почало активно розвиватися у 2014-му році. Революція Гідності дала поштовх для його розвитку, і нині українське волонтерство перетворилося на потужний громадянський рух. Воно стало в Україні затребуваним, як ніколи, адже конкретної допомоги окремих добровольців та волонтерських організацій  потребують солдати нашої армії, підрозділи, переселенці, поранені в АТО  та їхні родини.  Блага Дарія, вихованка  гуртка „Історичне краєзнавство” (керівник Хаща Л.М.) представила науково-дослідницьку роботу „Про людей з небайдужим серцем: волонтерський рух допомоги армії”. В роботі досліджено діяльність волонтерів, зокрема закарпатських, та їх внесок у допомогу українській армії в російсько-українській війні. Причини, які спонукали цих людей до волонтерської діяльності і як ця діяльність вплинула на їхнє життя. 

„У кожного з нас є своя домівка, родинний затишок, кожен може радіти спілкуванню з найдорожчими людьми. Та пам’ятаймо про тих, хто позбавлений цього,  бо  проживає в дитячих будинках  та інтернатах.  Гуртківці взяли участь у благодійній акції до Дня святого Миколая „Подаруй свято дітям-сиротам”.  У ході акції було зібрано цукерки, печиво, дитячі книжки, шкарпетки, засоби гігієни тощо. Передали подарунки діткам у Великобичківський інтернат Рахівського району       волонтером Рудольфом  Балажинцем.

3 грудня – Міжнародний день людей з особливими потребами. Привернення уваги до цієї дати – це нагадування всім, що в суспільстві живуть люди-інваліди, котрі потребують захисту та підтримки, мають право на піклування та розуміння. Керівник гуртків Юліанна Малик запросила на заняття для своїх вихованців з гуртка „Екологічне краєзнавство” сурдопедагога Тетяну Попович, котра провела майстер-клас із жестової мови. „Серед нас є люди, які жодного разу не чули своє ім’я, які більше ніколи не почують звуки літнього вечора або перестали чути гуркіт великого міста”, – розповіла вихованцям пані Тетяна. Однак це не означає, що вони не можуть бути повноцінними громадянами своєї держави. Потрібна просто краплина співчуття і підтримки таких людей, усвідомлення того, що вони мають свої потреби і живуть поряд зі здоровими людьми.

 Щорічно 1 грудня в усьому світі відзначають також Всесвітній день боротьби зі СНІДом. З метою профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі, зокрема ВІЛ/СНІДу, та терпимого ставлення до хворих на ВІЛ/СНІД, у гуртках „Екологічне краєзнавство” та „Верховинці” (керівники Беца І.І., Барна І.В.) були проведені заходи, приурочені до Міжнародного дня боротьби зі СНІДом: година спілкування з елементами тренінгу „Разом проти СНІДу”, виставка малюнків та плакатів „Зупинимо СНІД, доки він не зупинив нас”, вікторина „Міфи і факти про ВІЛ/СНІД”. Також цього дня вихованці переглянули профілактичний відеоролик „ВІЛ/СНІД”.

Проведення подібних заходів має на меті привернути увагу молоді про шляхи передачі ВІЛ і наголосити на необхідності зміцнення імунітету, веденні здорового фізичного й психологічного способу життя.