30-08-2022

Вихованці гуртків «Історичне краєзнавство» та «Етнографічне краєзнавство» завітали з екскурсією в Ужгородський замок, в якому відкрились нові експозиції, присвячені воєнним діям в Україні

 27 серпня  2022 року керівники гуртків Закарпатського центру туризму Віктор Мазур та Лариса Хаща провели для своїх вихованців з гуртків «Історичне краєзнавство» та «Етнографічне краєзнавство» екскурсію до Ужгородського замку.

Мета відвідин – оглянути нові експозиції замку, присвячені воєнним діям в Україні, котрі ведуть російські агресори, а також поглиблювати в школярів знання про минуле нашого краю,  розвивати позитивний інтерес до історії Закарпаття.

Перед входом до замку Віктор Борисович ознайомив гуртківців з короткою історією Ужгорода та його основної цитаделі, розповів про приміщення капітулу, де сьогодні розташований юридичний факультет УжНУ.  На території замку учасники екскурсії оглянули скульптури Геракла, бога торгівлі Гермеса та орла Турула, який є символом угорського народу. Згідно з легендою, цей орел вказав угорцям шлях на їхню батьківщину – долину Паннонії. Цей же орел у вирішальний момент битви угорців проти австрійців у 1703 році приніс меч керівнику антигабсбурзького повстання князю Ференцу Ракоці ІІ.

Гуртківці також оглянули бастіони замку та фундамент церкви святого Георгія, в якому під час літніх канікул у 2018 та 2019 роках проводив розкопки із своїми вихованцями керівник гуртків «Археологічне краєзнавство», методист ЗЦТКЕСУМ Олександр Дзембас.

А ще велике зацікавлення викликали недавно відкриті для огляду підземелля замку, від древніх склепінь яких віяло середньовіччям. Зараз вони слугують бомбосховищами на випадок повітряної атаки з боку російських нацистів.

З підземелля всі охочі піднялися на раніше недоступний бастіон, на якому були розташовані експонати з районів боїв на російсько-українському фронті. Ця експозиція зброї представлена для огляду недавно, але всі елементи виставки викликали великий інтерес у гуртківців. Найбільше зацікавились екскурсанти фрагментами різноманітних ракет, які збереглися після вибухів або не здетонували. Серед них ракети класів: «земля – повітря» С-300, «земля – земля» Точка-У, фрагменти ракет РСЗО (реактивних систем залпового вогню) БМ-30 «Смерч», БМ-27 «Ураган» та елементи касетних бойових частин цієї системи. Також увагу вихованців Закарпатського центру туризму привернув контейнер для відомого протитанкового комплексу «Джавелін», наданий Збройним силам України нашими американськими друзями. Окремо від цих експонатів виділялася протитанкова 45-міліметрова гармата 1938 року випуску, яку використовували протитанкові підрозділи червоної армії під час Другої світової війни.

Учасники екскурсії оглянули також експозицію, присвячену російсько-українській війні, яка займає окреме приміщення в замку. Експонати цієї виставки розповідають послідовно про події Революції Гідності, бойові дії на сході України в період з 2014 до 2017 року, а також події війни з лютого 2022 року.

Увагу юних краєзнавців та істориків привернула також експозиція, присвячена відомому етнографу, археологу, засновнику музейної справи в нашому краї Тиводару Легоцькому. Великий інтерес у гуртківців викликала нова експозиція, до якої увійшли артефакти, знайдені під час археологічних експедицій на території замку у 2018 – 2019 роках. Гуртківці також оглянули інші експозиції музею.

         Під час екскурсії вихованці гуртків Закарпатського центру туризму отримали багато цікавої інформації про історію нашого краю, міста, відомих історичних діячів, мали можливість ознайомитися з біографіями героїв російсько-української війни, з деякими видами сучасного озброєння.

 Перегляд матеріалів в Facebooke