19-05-2021

„Урок звитяги” – пам’ять про Героїв України

8-9 травня в нашій державі відзначали 76-ту річницю перемоги над нацизмом. З нагоди цієї події у закладах освіти України були проведені „Уроки звитяги”, присвячені борцям за незалежність нашої держави у ХХ та ХХІ століттях. У вказаних заняттях взяли участь й вихованці гуртків Закарпатського центру туризму.

Мета заходів – виховання історичної пам’яті, поваги до борців за незалежність та територіальну цілісність України, вшанування героїв, які віддали своє життя за нашу державу в ХХ-ХХІ століттях.

На території Ужгородського замку було проведено заняття для вихованців гуртків „Етнографічне краєзнавство” (керівники Мазур В.Б. та Малик Ю.А.), „Історичне краєзнавство” (керівник Хаща Л.М.) та „Юні туристи-краєзнавці” (керівник Дочинець О.В). Методист Віктор Мазур ознайомив гуртківців з українцями – Героями Другої світової війни. Зокрема, він розповів про найкращого льотчика-аса Івана Кожедуба, який за два роки війни знищив у повітряних боях 62 ворожих літаки. За цей подвиг він тричі був удостоєний почесного звання Герой Радянського Союзу.  

На території Франції здійснив свій подвиг Василь Порик – радянський військовополонений, який втік з табору та приєднався до Руху Опору у Франції. Його оголошено народним героєм Французької Республіки. Лейтенант Олексій Берест 2 травня 1945 року брав участь у встановленні прапора перемоги на Рейхстазі – символі нацистського режиму в Берліні. На території Закарпаття в роки війни діяло партизанське з’єднання під командуванням  Героя Радянського Союзу Олександра Тканка, яке активно боролося із нацистськими загарбниками і сприяло вигнанню окупантів з території нашого краю.

З 2014 року триває війна на сході України з російськими загарбниками. У ній також є Герої. Це, зокрема, Яна Зінкевич – медик-волонтер, яка у вісімнадцятилітньому віці організувала батальйон лікарів-волонтерів „Госпітальєри”, що врятував сотні життів наших воїнів. Наймолодшим захисником Донецького аеропорта – „кіборгом” був Сергій Табала (прізвисько „Север”), який брав участь у революції Гідності, а потім добровольцем вирушив на російсько-український фронт. Сергій загинув, обороняючи аеропорт, у віці 18 років. 23 лютого 2015 року жертвою теракту російських терористів у Харкові став 15-річний школяр Данило Дідік, який взяв участь у Марші єдності. Він був активним учасником патріотичного руху Харкова, гравцем дитячої футбольної команди харківського «Металіста». Етнічний росіянин, танкіст Євген Межевікін став Героєм України – танковим асом. У боях з російськими окупантами майор Є.Межевікін знищив п’ять ворожих танків.

У кінці квітня 2021 року у закладах освіти України було розпочато проект „Діалоги про війну”. У рамках цього проекту керівник гуртків Віктор Борисович Мазур показав своїм вихованцям документальний фільм про  причини  війн та російську агресію на сході України „Діалоги про війну”. Цей фільм у доступній формі допомагає школярам зрозуміти, чому починаються  війни, пояснює різницю між диктатурою та демократією, між волелюбністю українців та агресивністю росіян,  визначає причини агресії Росії проти нашої держави, виховує у дітей такі якості, як волелюбність, гідність, прагнення до свободи.