08-04-2022

Участь вихованців Закарпатського центру туризму у VII Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції учнівської молоді „Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття”

Відповідно до Плану Всеукраїнських і міжнародних організаційно-масових заходів з дітьми та учнівською молоддю на 2022 рік Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді спільно з Черкаським обласним Центром туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді 6 та 7 квітня ц.р. було проведено VII Всеукраїнську історико-краєзнавчу конференцію учнівської молоді „Державотворчі процеси в Україні: через віки у ХХІ століття”. У цей складний для нашої держави час тематика конференції надзвичайно актуальна. Підтвердженням цього стало представництво юних дослідників: 250 учасників із 22 регіонів. З вітальним словом виступили Олександра Фігура, директор Черкаського обласного Центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді Черкаської обласної ради, Андрій Лісота, в.о. директора Українського держаного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді  та Дмитро Омельченко, заступник директора Українського держаного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства та туризму учнівської молоді. Всього  під час роботи в чотирьох секціях було представлено 54 дослідження юних пошуковців з усіх куточків України.

Закарпатську область представляли вихованці гуртків „Історичне краєзнавство” Носова Таісія (керівник Мазур В.Б.) та «Юні археологи» Новак Тарас (керівник Дзембас О.В.). Гуртківці ЗЦТКЕСУМ брали участь у роботі секцій: „Історичні постаті в процесі державотворення на українських землях…” та „Історико-краєзнавчі та природні туристсько-рекреаційні об`єкти України, пов`язані з подіями державотворення та історичними постатями”.

Вихованка гуртка  „Історичне краєзнавство” Носова Таісія захищала роботу під назвою „Апостол” ­– герої не вмирають”, присвячену відомому громадсько-політичному діячу нашого краю, просвітянину та патріоту Віталію Постолакі, який віддав своє життя за нашу Батьківщину у війні проти російських окупантів на сході України. Таісія також під час  виступу продекламувала свій вірш, присвячений героям війни, що загинули у боях за незалежність нашої держави. Щира поезія вихованки Закарпатського центру туризму розчулила членів журі, а робота загалом отримала високу оцінку.

Вихованець гуртка  „Юні археологи” Новак Тарас презентував роботу „Результати та наслідки роботи археологічної експедиції у Невицькому замку”, що стала своєрідним підсумком дослідження унікальної архітектурної пам`ятки нашого краю. Невицький замок – це перлина замкової архітектури Закарпаття. Він автентичний і відносно непогано зберігся. Таких пам’яток обмаль на теренах не тільки України, але і Європи в цілому. Тому наш обов’язок - дбати про його збереження й популяризацію. У своєму виступі Тарас наголосив, що результати роботи експедиції виявилися доволі вагомими. Саме завдяки експедиції вдалося довести унікальність такої споруди як Невицький замок та отримати ґрант на першочергові протиаварійні та реставраційні роботи для виведення його з аварійного стану.

На завершення всі учасники Конференції приєдналися до спільної молитви за Україну «Боже, Україну збережи».

Представлені на конференції роботи вихованців ЗЦТКЕСУМ будуть опубліковані у збірнику тез кращих краєзнавчо-дослідницьких робіт юних обдарувань України.