01-07-2021

В одноденному поході, приуроченому до 30-річчя Незалежності України, юні туристи-краєзнавці досліджували найстаріші дерева нашого краю, метеорити та закарпатські поселення з унікальними природними пам’ятками

28 червня 2021 року, саме на День Конституції України, якій цьогоріч виповнюється 25 років від дня підписання Основного Закону нашої держави часів Незалежності України, вихованці гуртків «Юні туристи-краєзнавці» Закарпатського центру туризму зі своїм педагогом-наставником Ольгою Дорчинець вирушили в одноденний похід за маршрутом м.Ужгород-с.Кострино-г.Стінка-с.Стужиця. Мета походу – патріотичне виховання юних туристів, ознайомлення з туристсько-рекреаційними та екскурсійними можливостями населених пунктів та набуття необхідного досвіду в більш складних походах. Присвятили свою подорож гуртківці ЗЦТКЕСУМ якраз Дню Конституції України та 30-й річниці Незалежності нашої держави.

Швидкий електропоїзд з Ужгорода попрямував вздовж річки Уж, все далі й далі від цивілізації, усе ближче й ближче до кордону з Польщею та Словаччиною, між хребтами, вкритими буками та яворами. Ось і зупинка в селі Загорб, саме тут розпочинається найцікавіше, по-справжньому туристсько-краєзнавче. До села Стужиця – 7 кілометрів. Дорога неблизька для юних ніг, але у веселій компанії час пролетів непомітно, а труднощі здалися легкими.  Нагорода за працю – неабияка: пречудові краєвиди.

Під синіми Бескидами, в розлогій долині серед лісистих гір розкинулось закарпатське село Стужиця – поселення з унікальними природними пам’ятками.

На погляд приїжджого, Стужиця – райська місцина, мальовниче село у самому серці карпатських пралісів. У радянські часи, кажуть, тут був заказник, куди великі партійні чини приїжджали розважатись на полюванні. А тепер це територія Ужанського національного парку, частина міжнародного біосферного заповідника (у Європі кажуть – резервату), що називається «Східні Карпати».

Цю місцевість включено до світової мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО, вона – у списку Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат».

В цьому селі ростуть одні з найстаріших дерев України, які є унікальними пам'ятками природи, — це Дідо-дуб та Дуб-чемпіон. Дідо-дуб має вік 1100—1200 років, обіймище його стовбура 9,1 метра, а висота більше ніж 30 метрів. До них в обійми ми і подалися.

Пообнімавшись і нафотографувавшись, з насолодою приймаємо довгоочікувану зупинку з пресмачними бутербродами!

Та на цьому наші пригоди не скінчились. Червоним маркованим маршрутом, що починається біля мосту через Папоротний потік, ми попрямували до урочища Чорні млаки – саме того місця, де у 1866 році впав метеорит, який отримав назву «Княгиня». Цей метеорит, недолетівши до Землі, розсипався на дрібні уламки на великій території. Після падіння було зібрано близько тисячі частин загальною масою майже 500 кг. Найбільша частина метеорита сьогодні зберігається у Віденському музеї природної історії.

Одноденний похід добігає кінця і юні туристи-краєзнавці, дослідивши лише маленьку частину славетних Карпат, вирушають у зворотну дорогу. Кожен похід напрочуд цікавий і пізнавальний. І так приємно, що наш край дозволяє втілювати в життя туристські потреби його поціновувачів і шанувальників, бо ж на Закарпатті є що побачити! Саме про це ми всі думали-гадали, коли швидкий електропоїзд попрямував вздовж річки Уж, все ближче й ближче до цивілізації, усе далі й далі від кордону з Польщею та Словаччиною. Студена Стужиця зігріла нас своїми краєвидами і цікавими туристичними об’єктами.

 Керівник гуртків Ольга Дорчинець