27-05-2019

Слідами предків. Подорож до Невицького замку

25 травня 2019 року юні етнографи Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, які навчаються в Плосківській ЗОШ І-ІІІ ст., у рамках заходів, пов’язаних з урочистим завершенням навчального року, відвідали знаменитий Невицький замок. Цікаву та пізнавальну екскурсію провів вчитель Плосківської ЗОШ І-ІІІ ст. Юрій Шипович, який розпочав захоплюючу подорож з залишків саду Вагнера, закладеного у 1879 році у підніжжі замку. Сад був названий на честь угорського вченого- садовода Карла Вагнера, окрасою якого у минулому був фонтан із природним тиском води.

Юрій Юрійович розповів гуртківцям, що історія Невицького замку починається приблизно у XII столітті. Тоді замок був земляним городищем невеликих розмірів, укріплення якого складалися з валів та ровів.

В другій половині XIII століття замок відновили після монгольської навали. В 1279 році угорський король Ласло IV (1274—1290) передав усі володіння комітату Унг і його управління трансільванському воєводі Фінті з роду Обо. Після його смерті господарем Ужанщини і Невицького замку став його брат Омодей, який володів замком до 1311 року. В Угорському королівстві почалась епоха міжусобиць, боротьби магнатів за королівський престол. Омодей і його сини брали в ній активну участь. Невицьку фортецю, що була місцем перебування жупана та його помічників, укріпили. Саме на межі XIII—XIV століть на місці круглої башти будується новий чотирикутний донжон, а біля нього – колодязь для збору дощової води, глибина якого 4,5 м.

Нова епоха в історії замку розпочинається в 1328 році, коли король Карл Роберт Анжуйський передає його спочатку в тимчасове, а з 1333 року в постійне володіння італійському роду князів Другетів. Дарчу грамоту Другетам у 1343 році підтверджує новий угорський король Людвік I Великий. З того часу і аж до моменту руйнування фортеці в середині XVII століття саме Другети володіли замком.

До середини XV століття Невицький замок тільки номінально вважався центром домінії — володінь Другетів на Ужанщині. Тут вони тримали лише власного каштеляна. Ситуація змінилася, коли 1440 року в Угорщині розпочалася громадянська війна і Другети знов стали помітними фігурами в політичному житті країни. Постійні військові сутички, поширення вогнепальної зброї змушують князів частково перебудувати і значно укріпити Невицький, єдиний на Ужанщині, замок.

У 1644 році, під час релігійних воєн, трансільванський князь Юрій І Ракоці зруйнував замок, після чого він вже не відновлювався. Через це Невицький замок зміг вберегти свою автентичність і не зазнати тих змін та реконструкцій, яким були піддані інші закарпатські замки у ХVIII-XIX ст.

Юрій Юрійович також розповів історію центральної замкової вежі-донжона, яка була довгі роки ніби візитівкою як Ужанської долини, так і всього Закарпаття. Дах донжона під тиском часу та негоди  впав 11 березня цього року.

Прослухавши цікаву розповідь, учні поїхали в Ужгород, де взяли участь в святковій лінійці гуртківців Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді з нагоди завершення навчального року та відвідали Закарпатський драмтеатр,  переглянувши музичну драму «Мати-наймичка» за повістю Т.Шевченка.

Свалявський район, с.Плоске