02-11-2021

Подорож до НПП «Зачарований край», водоспаду Шумило та величної скельної брили Смерековий камінь здійснили вихованці Закарпатського центру туризму

В останні дні жовтня вихованці гуртків «Пішохідний туризм» (керівник – Дутка М.М.) вирушили у захоплюючу туристсько-краєзнавчу експедицію до Національного природного парку «Зачарований край». Метою було дізнатися про історію створення парку, дослідження рідкісних та зникаючих рослин і тварин, побачити прабукові ліси та відвідати найбільшу скельну брилу –  Смерековий камінь. Історія створення природно-заповідних об’єктів на території тодішнього Іршавського району припадає на початок 60-х років ХХ століття, ініціаторами були професори Ужгородського державного університету Комендар В.І. та Федор С.С.  Тож справжнім історичним моментом стало створення 29 листопада 2000 року НПП «Зачарований край» площею 6101 га. Одним з основних питань, яке було вирішено завдяки створенню парку, – припинення суцільних рубок у передгір’ях  г.Бужора, де зберігалися унікальні праліси бука і явора. Проте Указ Президент України підписав лише 1 травня 2009 року. А ще через кілька років, а саме 7 липня 2017-го, окремі ділянки букових пралісів було віднесено до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Усі ці відомості вихованці Закарпатського центру туризму дізнались від керівника гуртків Маріанни Михайлівни, долаючи популярний маршрут. Юні туристи-дослідники мали змогу побачити прабукові ліси та цінні кам’яні скельні рельєфи урочища Зачарована долина, які мають рідкісні форми. Неймовірної краси пейзажі заворожували своїм різнобарв’ям та спокоєм, коли здавалося, що величнішого за казкову природу нема нічого на нашій планеті. Лісові стежки Зачарованого краю привели до водоспаду Шумило та величної за своїми грандіозними розмірами скельної брили Смерековий камінь. Вихованці у туристській подорожі відкрили для себе багато цікавого, зробили вибіркові дослідження фауни природного парку, а також, подолавши чималу відстань маршруту, загартували свій організм, зміцнили здоров’я кришталево чистим повітрям та джерельною водою, розвинули витривалість та вольові якості. А ще поглибили навички й уміння орієнтуватися на місцевості та долати природні перешкоди. Туристська діяльність – це чудовий змістовний засіб фізичного виховання й активного відпочинку учнівської молоді на природі.

Керівник гуртків Маріанна Дутка