14-03-2019

Підготовку до Великодня гуртківці Закарпатського центру туризму розпочали розмальовуванням писанок

Писанка – одна зі стародавніх форм українського народного розпису, в якому наші пращури втілювали свої прагнення, віру.

Виготовлення писанок в українській традиції наділялось сакральним значенням та входило до звичаєво-обрядової сфери. За традицією розпочинали писати писанки з другої половини Великоднього посту, а найбільше їх виготовляли у четвер і п’ятницю перед Пасхою. Займалися цим переважно жінки. Вірили, що писанка вийде гарною лише тоді, коли під час її виготовлення поруч не буде нікого стороннього, тому розписували великодні яйця переважно на самоті.

Мало хто знає, що писанки виготовляли також у монастирях, де на яйцях зображали релігійні сюжети. На Великдень писанки та крашанки освячували у церкві, а потім використовували для прикрашання осель, у великодніх іграх або з ритуальною чи магічною метою.

Писанки писали цілу весну, від Стрітення і до Зелених свят. А потім весь рік використовували їх у різноманітних обрядах. Не можна стверджувати, що традиція писанкарства прийшла до нас із християнством, адже найдавніша керамічна писанка, знайдена археологами, датується ІХ століттям. І досі на цих витворах мистецтва зображають знаки, які походять з дохристиянської доби.

Традиції і секрети майстерності писанкарства передавалися з покоління в покоління, від бабусі до онуки. При цьому наступним поколінням суворо заборонялося змінювати розташування знаків, тому що можна було щось порушити у призначенні писанок. Вважаєте, що писанкарство – це складне вишукане мистецтво, яким займаються лише народні майстри? Це не зовсім так. Писанки є елементом забави для дітей і молоді. Красиво зроблені писанки є чудовою прикрасою кошиків. В наш час сучасні писанки починають нагадувати картини: кількість барвників необмежена. Тому найголовніше правило гуртківців гуртка «Креативне рукоділля» (керівник Староста Т.П.) - вразити глядачів розмаїттям вигаданих візерунків. Також юні гуртківці вчились опановувати різні техніки виконання писанок. Знати традиції рідного народу дуже цікаво, і дітки із задоволенням долучились до створення яскравих і неповторних писанок.