30-10-2019

Під час здійснення спортивного пішохідного походу гуртківці відвідали місце падіння найбільшого в Європі метеорита

26-28 жовтня 2019 року вихованці гуртків «Спортивне орієнтування» та «Джура» (керівник гуртків Фечо Г.Ю,) здійснили спортивний пішохідний похід 1 ступеня складності. Маршрут подорожі проходив у Великоберезнянському районі Закарпатській області. За три ходових дні група подолала 30 км. Пункт маршруту – с. Загорб – с. Стужиця – г. Стінка (1019 м н.р.м.) – урочище Чорні Млаки – траверс г. Домашинський Верх – урочище Чернячій – с. Сіль.

Під час походу туристська група в кількості 9 осіб відвідала цікаві краєзнавчі та природні об’єкти Ужанського національного природного парку, Дідо-Дуб, місце падіння найбільшого в Європі метеорита. Дідо-Дуб – це унікальне дерево, що зростає в селі Стужиця, віковічний дуб, якому приблизно 950 років. Окружність стовбура – 9,1 метра, діаметр – 3 м, висота – 30 метрів, ширина крони – 20 х 25 м, об’єм стовбура –74 м куб. Щоб обійняти це величезне дерево, потрібно 12-14  осіб. В селі є багато легенд, пов’язаних з цим деревом. Розповідають історії про місцевих розбійників, яких тут називали живанами, ніби вони любили тут відпочивати та ділити награбовану здобич.   

В урочищі Чорні Млаки, що під г. Стінка, свого часу відбулась надзвичайно цікава подія – 9 червня 1866 року о 16.05 за місцевим часом поблизу села Княгиня між хребтами Яворник та Стінка впав найбільший у Європі метеорит. Вогняна куля з’явилася над містом Липтовський Мікулаш, пролетіла у східному напрямку над містами Шаріш, Земплін, Пряшів (Словаччина) і, подолавши відстань більше 200 км, розірвалася біля села Княгиня на висоті 40 км. На великій території пройшов справжній кам’яний дощ. Уламки метеоритів в основному знаходили на полях, дорогах, вулицях сіл Княгиня, Стужиця (Україна), Збой (Словаччина). Але більша частина впала в ліс, де не була знайдена. Уламків було дуже багато. В перші дні місцевим населенням було знайдено понад 60 каменів. Загалом впало 1200 фрагментів. Найбільший уламок був знайдений на схилі гори Стінка, в урочищі Чорні Млаки. Цей метеорит, за переказами свідків подій, був знайдений селянином Василем Кривяником. Щороку він косив траву на поляні в згаданому урочищі. Через декілька днів після падіння метеорита селянин вийшов на сінокіс і побачив на луці яму, якої раніше не було. Розкопавши ґрунт на цьому місці завглибшки 2 метри, він виявив великий уламок метеорита вагою 279 кг 766 г. При падінні той розколовся на дві брили вагою 141 кг 833 г та 137 кг 933 г. Від останнього відколовся ще один, менший, вагою 2 кг 350 г.  Про знахідку довідався лісничий з Великого Березного Антон Покорний, який, за його словами, за пару волів купив цей уламок у Василя Крив’яника і перепродав Імператорському музею у Відні, де метеорит знаходиться й досі. Для дослідження цього явища адміністрацією Ужанського комітату 2 липня 1866 року було створено спеціальну комісію з метою зібрати та вивчити осколки метеорита. Через 10 днів, 12 липня 1866 року, на місце падіння небесного тіла приїхала наукова експедиція з Відня та Будапешта, яка провела детальне обстеження на території розміром 2 х 0,75 милі. За результатами експедиції були знайдені ще 72 уламки загальною вагою 100,5 фунтів (приблизно 46,7 кг). Пошуки уламків продовжувались, і станом на 24 вересня 1866 року їх було знайдено загальною вагою 850,5 фунтів (385,8 кг). За даними Віденського історико-природничого музею, загальна маса усіх уламків метеорита становить 500 кг. Шматки Княгинянського метеорита зберігаються в історичних та природничих музеях 115 міст світу.

Ось такі цікаві й пізнавальні відомості дізнались гуртківці Закарпатського центру туризму під час спортивного пішохідного походу. І тіло загартували, і знаннями збагатилися.

 Керівник гуртків Георгій Фечо