19-08-2022

Під час дводенної історико-етнографічної експедиції з активним способом пересування гуртківці Закарпатського центру туризму відвідали Національний природний парк «Синевир»

Експедиція відбулася 16-17 серпня 2022 року за маршрутом: м.Ужгород – с.Колочава–Національний природний парк «Синевир» – озеро Синевир – с.Колочава – м.Ужгород  і була приурочена до Дня незалежності України.

 Частина друга. Національний природний парк «Синевир»

 Напевно, кожен мешканець України чув цю назву – Синевир… Чув – і відразу перед очима поставало величне озеро в оточені смарагдових лісів.

Однак Синевир – це не тільки озеро. Так, безперечно, найбільше гірське озеро України і справді є родзинкою туристичних принад Хустщини. А скільки легенд про цю водойму створено народом?! Всі їх почути, мабуть, не вдалося ще нікому.

Але юні дослідники Закарпатського центру туризму з 5 гуртків (керівники: Олеся Монич, Ольга Кононенко, Іван Барна, Юлія Більце, Олександр Самсонов), як справжні знавці своєї справи, розпочали свій шлях Національним природним парком «Синевир» з візит-центру, що знаходиться в однойменному мальовничому селі Синевир. Тут групу гостинно зустріли працівники парку. А екскурсовод Тетяна Тільник провела для гуртківців цікаву екскурсію по музею візит-центру, в якому зібрано величезну колекцію матеріалів, що репрезентують роботу парку від заснування й до сьогодні.

Отже, Національний природний парк "Синевир" створений 1989 року. Основним предметом дослідження та охорони є територія верхів'я Тереблянської долини Закарпаття.

 Природний парк розташований у західній частині Ґорґан, його більша частина відноситься до високогір'я (440-1719 м). Рельєф парку творять низькогірні ділянки та гострі гребені й вершини. Найвищі гори тут: Стримба (1719 м), Негровець (1707 м), Канч (1579 м), Тяпеш (1549 м), Дарвайка (1502 м), Озірна (1496 м), Барвінок (1461 м), Попадя (1448 м), Великий Горган (1438 м), Секул (1389 м).

Флора Національного природного парку "Синевир" представлена чималою кількістю різних видів. Загалом тут зростає 1726 видів рослин, з яких 53 види занесені до Червоної книги України.

Фауна парку має свою специфіку. Найпоширеніші тут ссавці — бурий ведмідь, вовк, дикий кабан, рись, куниця лісова, видра, борсук, горностай; часто зустрічаються олень, козуля, білка та інші. Орнітофауна вирізняється багатим видовим складом: у смерекових лісах та криволіссі мешкають глухар, рябчик, канюк, пугач, довгохвоста сова, різні види дятлів, біловолий дрізд тощо. На торф'яні болота прилітають білий і чорний лелеки, на озеро Синевир — дикі качки. До Червоної книги України занесені 43 види тварин.

Окрім інформації, яка стосується безпосередньої природоохоронної діяльності парку, в музеї візитного центру НПП «Синевир» зібрана велика експозиція, що репрезентує побут верховинців, народний одяг та культурні особливості місцевості.

Після відвідання музею юні дослідники Закарпатського центру туризму вирушили до частини лінії Арпада, що знаходиться зовсім поруч. Тут гуртківці почули цікаві факти про історію великої війни, яка для Закарпаття розпочалася ще навесні 1939 року, коли всі надії на незалежність маленької, але гордої Карпатської України були знищені наступом угорських військ і край знову застогнав під п’ятою окупанта. Місцевих чоловіків примусово забирали до армії союзника Гітлера, а тих, які не могли воювати, зігнали на побудову дотів і дзотів. Багато бокорашів і лісорубів тікало в ліси, де утворювали загони, щоб боротися з загарбниками. Сміливі і горді сини гір не хотіли миритися з поневолювачами, багато з них стали до лав січових стрільців чи приєдналися до воїнів УПА, перетнувши кордон краю.

Навіть зараз, через більш як 70 років після війни, ці бетонні укріплення викликають страх. Душі верховинців, що загинули тут, і досі говорять до наступних поколінь.

Наступним об’єктом історико-етнографічної експедиції з активним способом пересування було блакитне око Карпат. Невеличкий підйом під накрапаючим дощем – і ось перед очима величне озеро Синевир. Прекрасне й мальовниче, оточене високими горами і смерековими лісами, оповите легендами і туманами, воно вабить до себе кожного.

А ще у Національному природному парку “Синевир” діє найбільший в Україні Реабілітаційний центр бурих ведмедів. Тут на 12 гектарах лісу у напіввільних умовах живуть тварини, які зазнали травм через жорстоке поводження чи утримання в неналежних умовах. З’явився реабілітаційний центр тут невипадково, адже територія парку за ландшафтними та кліматичними умовами відповідає природному середовищу існування ведмедів.

Ось таким постав перед вихованцями Закарпатського центру туризму Національний природний парк «Синевир». І залишив після себе незабутні враження.

Далі буде…

Перегляд матеріалів в Facebook