05-02-2021

Обласна конференція за підсумками Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби” відбулася у Закарпатському центрі туризму

5 лютого 2021 року в Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді відбулась обласна конференція за підсумками Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.  Конференція пройшла в змішаному форматі – онлайн та очному.

У 2020-2021 навчальному році у зазначеній акції взяли участь представники чотирьох районів та трьох територіальних громад нашої області.

Відкрила конференцію директор Закарпатського центру туризму Марина Мошак. Марина Іванівна привітала юних дослідників-пошуковців та побажала переможцям гідно представити наш край у всеукраїнському етапі. Заступник директора з навчально-виховної роботи Оксана Пецкович поінформувала про перебіг обласного етапу та представила журі, до складу якого увійшли  М.Басараб – доцент кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Ю.Шимон – методист ЗІППО, В.Мазур та О.Дзембас, методисти ЗЦТКЕСУМ. Журі уважно заслухало учасників конференції, котрі у форматі презентацій захищали свої пошукові роботи, та надало фахові рекомендації щодо представлених робіт, вказало на недоліки та переваги у їхньому змісті.

Четвертий рік поспіль особливо активно долучаються до цього заходу представники  Мукачівського району, міст  Ужгорода, Мукачева, Хуста. На І (регіональний) тур надійшло 19 робіт за всіма напрямами, вказаними у Положенні про Всеукраїнську краєзнавчу акцію учнівської молоді. Тематика дослідницьких робіт охоплює історичний період від початку Першої світової війни до сучасності. Частина робіт краєзнавчої акції присвячена історії нашого краю, яка суттєво відрізняється від інших регіонів України через перебування Закарпаття протягом ХХ століття у складі кількох держав: Австро-Угорщини, Чехословаччини, Карпатської України, Угорщини, Радянського Союзу.

В рамках зазначеної краєзнавчої акції у більшості закладах освіти  нашого краю щороку у березні місяці проходять заходи, присвячені проголошенню незалежності Карпатської України 15 березня 1939 року, вшановується пам’ять січових стрільців, які віддали  свої життя, захищаючи молоду державу. Також проводяться заходи, присвячені пам’яті видатного політичного, громадського та культурного діяча нашого краю, президента Карпатської України Августина Волошина.  Цим подіям присвячені учнівські роботи за тематичним напрямом  „Український національний визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки”. Кращою у цьому напрямі виявилась робота Ангеліни Бутляр, вихованки гуртка „Пішохідний туризм” Хустського районного еколого-туристичного центру учнівської молоді (керівник Євген Мандрик), котра у своїй роботі „Державотворчі зусилля на Закарпатті в добу Карпатської України” дає коротку характеристику процесу утворення Карпатської України, описує боротьбу захисників молодої держави проти угорських та польських агресорів.

Роботи „Історія державотворення: уроки конституційних процесів доби Української революції” (автор – Антон Радько, учень 11 класу Мукачівської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 ім. О.Пушкіна, керівник Мирослав Кіраль) та „До Великої України. Одна держава, одна мова, один народ!” (автор – Вікторія Барч, вихованка гуртка „Юні скаути” Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій  і спорту учнівської молод, керівник Ольга Кононенко) у тематичному  напрямі „Українська революція – доба національного державотворення” були найбільш змістовними та цікавими.

 У тематичному  напрямі „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності” надзвичайно цікавою виявилася робота „Україна – територія гідності  і свободи” (автор Даніела Гецянин, учениця 8 класу Мукачівського ліцею №8, керівник Мар’яна Писаренко), в якій вперше проведено дослідження подій Революції Гідності в Мукачеві  на основі спогадів учасників подій та документальних матеріалів.  У цьому ж напрямі цікавою була робота „Європейський вибір України та іршавців у контексті руху до демократії” (автори – група вихованців гуртка „Інформатика та обчислювальна техніка”  Іршавського районного центру позашкільної роботи, керівник Ганна Бокотей).  

Аналіз робіт, надісланих для участі  у І (регіональному) турі конкурсу, свідчить про великий обсяг проведеної краєзнавчо-пошукової та дослідницької роботи всіма його  учасниками. У пошукових роботах учні   досліджують, описують та аналізують події з історії Закарпаття та України  періоду Першої та Другої світових воєн, міжвоєнний період. Декілька робіт присвячено боротьбі українців за свободу та незалежність на території Закарпаття та на сході України.