20-05-2020

Міжнародний день музеїв

Міжнародний день музеїв– щорічне свято, яке відзначається 18 травня. В цей день більшість музеїв працюють безкоштовно і радо показують свої виставкові зали.

Вперше Міжнародний день музеїв відсвяткували в усьому світі 1977 року, коли 11 генеральна конференція Міжнародної ради музеїв  (ICOM) відбулась у Москві та Ленінграді. Тоді ж запропонували й девіз свята: Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами

З 1977 року у кожного Міжнародного дня музеїв є своя тема, і Міжнародна рада музеїв надає огляд пов'язаних з даною темою заходів, роблячи їх доступними для всіх.

Станом на початок 2020 року при закладах освіти Закарпатської області функціонує 199 музеїв різних профілів: історичні, етнографічні, краєзнавчі, природничі, літературні, історико-військові, мистецькі, освітянські тощо.

Метою діяльності музеїв області є виховання  у дітей та учнів почуття патріотизму, формування національної свідомості та високих моральних якостей громадянина України.

У змісті експозицій освітянських музеїв розкривається боротьба українського народу за об’єднання своїх земель та незалежність, звільнення їх від загарбників. У цьому плані важливим історичним періодом є відображення державотворчих кроків українців, боротьба за свою ідентифікацію у європейській сім’ї народів протягом ХХ століття, у тому числі у період Другої світової війни.

Багато роботи в діяльності музеїв приділяється вивченню історії Закарпаття, висвітленню звичаїв, обрядів та традицій його мешканців, збору фольклорного матеріалу, проведенню виховних заходів, які сприяють формуванню патріотизму.

У цій роботі для керівників музеїв та рад музеїв визначальними у проведенні екскурсій, в експозиціях музеїв, виховних заходах, тематиці уроків з історії рідного краю є акцент на український вимір перемоги, здобутки і втрати українського народу на тлі світової історії, а також врахування у різних формах музейної роботи сучасних подій українського народу: громадянського подвигу учасників Революції на граніті, Помаранчевої революції, Революції Гідності та Свободи, вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні, патріотизму українських воїнів у боротьбі за незалежність та територіальну цілісність України від зазіхань російського агресора.

Через запровадження карантину у зв’язку з епідемією COVID-19 у закладах освіти гуртківці ЗЦТКЕСУМ мали можливість огляну експозиції різноманітних музеїв лише в онлайн-форматі. Зокрема, цікаву відеоекскурсію підготувала зі своїми вихованцями керівник зразкового народного краєзнавчого музею „Перлини рідного села” Нижньоселищанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів  Хустського району  Драгуська Ольга Василівна. В Закарпатському обласному краєзнавчому музеї імені Тиводара Легоцького 18 травня 2020 року відбулося відкриття виставки артефактів, які були знайдені під час археологічної експедиції, що працювала на руїнах середньовічної  церкви на території Ужгородського замку. В експедиції взяли участь й вихованці гуртка „Археологічне краєзнавство”, яким керує відомий археолог нашого краю, методист ЗЦТКЕСУМ Олександр Дзембас. Робота молодих археологів дала можливість поповнити експозиції музею цікавими предметами побуту, прикрасами та деталями одягу. Матеріали про цю виставку були висвітлені у засобах масової інформації.

 Проведення Міжнародного дня музеїв сприяє естетичному вихованню учнів, збагачує їх знання з краєзнавства, етнографії, розвиває любов до рідного краю й до його історії. Музеї – це неоціненний осередок збереження національних набутків для теперішніх і майбутніх поколінь.

Методист Віктор Мазур