10-12-2020

Міжнародний день гір в ЗЦТКЕСУМ відзначили на туристичному маршруті «Лінія Арпада»

Міжнародний день гір, який відзначається 11 грудня, був встановлений за рішенням 57-ї Генеральної Асамблеї ООН у 2003 році. У відповідній резолюції Генеральної Асамблеї відзначена особлива актуальність дій, спрямованих на стійкий розвиток гірських регіонів.

Генеральна Асамблея ООН закликала міжнародне співтовариство організовувати в цей день заходи на всіх рівнях з метою пропаганди значення стійкого розвитку гірських регіонів. Гори займають близько однієї чверті поверхні планети і є домівкою майже 10 відсотків населення. Це – заповідник для багатьох унікальних видів рослин і тварин, джерело води всіх основних річок землі.

У Закарпатському центрі туризму питанням екологічного виховання надається дуже велика увага. Закарпаття – унікальний регіон України, адже маємо тут Українські Карпати, найвищу гору нашої держави – Говерлу, гірські потічки і річечки, найвисокогірніше озеро – Синевирське тощо. Походи в гори з гуртківцями в центрі туризму відбуваються регулярно. А ще різноманітні екскурсії, прогулянки, краєзнавчі експедиції. От і 8 грудня цьогоріч вихованці гуртків під керівництвом Марковича В.М.,  Беци І.І. та Барни І.В. відвідали туристичний маршрут „Лінія Арпада”, що проліг дорогою до Синевирського озера, між селами  Синевир і Синевирська Поляна, в урочищі Остріки. Цей маршрут цікавий своєю історією, яка починається з років Другої світової війни. Лінія Арпада – військово-оборонна система німецької армії та її союзників (Угорщини), яка укріплена потужними інженерними спорудами, створена вздовж старого державного кордону, який простягався через весь Карпатський хребет, довжиною понад 600 км, з 30 вузлами ешелонованої оборони вглиб на 100-120 км. Лінія Арпада не була суцільною і складалася з окремих вузлів оборони. Завданням було побудувати ефективну лінію оборони з мінімальними затратами в найкоротші терміни. Велика кількість споруд знаходиться на території Національного природного парку "Синевир". Це були багаточисленні протитанкові піраміди і загородження, мінні поля, залізобетонні і дерев'яно-земляні споруди (бункери), доти, дзоти, бліндажі, склади тощо. Між селами Синевир і Синевирська Поляна і зараз знаходиться багато залізобетонних бункерів, які ще добре збереглися. Залишки військово-оборонної системи часів Другої світової війни залишаються матеріальними свідками кровопролитного лихоліття. З розповіді екскурсовода гуртківці довідалися, як будувалися бункери, їх загальну структуру, функціонування різних оборонних споруд, їх призначення. Військова історія ніби оживає в уяві, коли подорожуєш даним маршрутом.

Гори завжди вабили людей – їхня недосяжна краса та горді вершини оспівувались у найпрекрасніших віршах.

Завдяки педагогам, котрі прищеплюють своїм вихованцям любов до прекрасного, гуртківці усвідомили, що гори треба не тільки підкорювати, а й захищати – бо тут живе маса рідкісних тварин, птахів та рослин. Крім того, гірські місцевості – прекрасне місце для активного та оздоровчого відпочинку. А ще гори – це легені нашої планети. Тож щоб дихати цілющим повітрям, потрібно ці легені оберігати від варварського знищення. Це найважливіший обов’язок теперішніх поколінь перед прийдешніми.