10-05-2021

Мандри Полониною Руною. Вихованці Закарпатського центру туризму перевірили власну фізичну витривалість та ознайомились з історичними і природними об’єктами нашого краю

8 і 9 травня 2021 року гуртківці Закарпатського центру туризму здійснили навчально-тренувальні походи на Полонину Руну, яка знаходиться на території  Ужгородського району. Вихованці гуртків „Етнографічне краєзнавство” (керівник Мазур В.Б.), «Спелеологія» (керівник Монич О.О.), «Юні туристи-краєзнавці» (керівник Осипенко О.О.), «Екологічне краєзнавство» (керівник Кононенко О.В.), «Етнографічне краєзнавство» (керівник Малик Ю.А.) мандрували широким хребтом, вкритим на схилах переважно буковими лісами. На території полонини знаходиться орнітологічний заказник "Соколові скелі". Тут можна зустріти рідкісних птахів, таких як сапсан, беркут, пугач звичайний тощо.

Мета заходу – вдосконалення навиків здійснення походів, перевірка фізичної витривалості гуртківців, ознайомлення з історичними та природними об’єктами, патріотичне виховання. Похід також був присвячений Дню Перемоги над нацистською Німеччиною у роки Другої світової війни.

Полонина Руна ­– найбільша на території Закарпаття. Вона простягається на 15 км і займає площу 1100 га. Найвища точка полонини – 1482 метри.

На шляху до вершини учасники походу зупинялися біля Комсомольського озера,  яке є традиційним місцем відпочинку туристів.

На вершині побачили залишки радянської розвідувальної радіолокаційної станції, яка у роки протистояння СРСР та НАТО повинна була відстежувати польоти ворожих літаків. На полонині також знаходяться пам’ятники на місцях висадки радянських десантників у роки Другої світової війни. Через велику площу без лісів полонина  було зручним місцем для десантування. Керівник гуртків Віктор Мазур коротко ознайомив вихованців і педагогів з історією партизанського руху на території Закарпаття та участі у ньому радянських десантників. Найбільш успішно у 1944 році діяв загін десантників під командуванням Олександра Тканка, до якого входив колишній вчитель трудового навчання УЗОШ №9 Григорій Алексеєнко. Загін у кількості 14 партизанів під командуванням О.Тканка висадився на Полонину Руну в ніч на 24 липня 1944 року. З часом цей загін переріс у з’єднання, яке нараховувало понад вісімсот бійців. Воно брало активну участь у вигнанні нацистів з території нашого краю.

Гуртківці дізнались чимало цікавої інформації про події історичної минувшини, які відбувались на теренах Закарпаття. 

Керівники гуртків Ольга Кононенко та Юліанна Малик розповіли про флору і фауну природного ареалу, який став об’єктом подорожі, а також різні цікавинки з життя птахів, гризунів, хижаків тощо. 

Попри прохолодну, але сонячну погоду в усіх учасників походу була можливість впродовж усього часу подорожі милуватися прекрасним краєвидом  Полонини Руної, котра зачаровує своїм спокоєм і величністю. А сніг на вершині дозволив на деякий час повернутись у зиму, від чого гуртківці отримали також неабиякі позитивні емоції.