02-02-2022

Як будувалися хати наших предків наприкінці ХVІІІ століття, дізнавалися вихованці гуртків "Юні туристи-краєзнавці" під час подорожі селом Малий Раковець, що на Хустщині

1 лютого 2022 року вихованці гуртків «Юні туристи-краєзнавці» (керівник Лариса Попович) здійснили краєзнавчу подорож селом Малий Раковець Хустського району. Метою мандрівки було дізнатися, як будувалися хати наших предків наприкінці ХVІІІ століття, який матеріал використовувався тощо.

Гуртківці мали нагоду не лише побачити ці будови, а й почути розповідь від власників помешкань, яким переповідали їхні родичі, як вони на той час зводили свої хатини. Пані Ольга радо розповіла дітям, що будували хати в основному зі зрубів. До рівня вікон клали міцні колоди, вище – тонші, з м'яких порід, стіни оббивали дошками. Ставили ще так звані хати-мозаїки, їх будували на дерев'яному каркасі, заплітали хмиз. Потім стіни забивали глиною із соломою і білили. Житло мало трикамерну будову: хата, сіни, хатина.

Вихованці також зустрілися із старожилами села Малий Раковець. Наприклад, пані Марія розповіла гуртківцям, що заможні люди зводили трикамерне житло, а бідні  могли поставити хіба що хату та стіни, а інколи була лише одна кімната.

Коли вихованець Михайло Савко зустрівся з місцевою мешканкою пані Ганною, то дізнався, що крили хату соломою. Це був один з найбільш розповсюджених покрівельних матеріалів тогочасного періоду. Димар у старі часи був з хмизу, обмазаний глиною, а з часом вже почали мурувати цегляний. Ще гуртківці дізналися, що не рідкістю були й хати взагалі без димаря, так звані "курені". А от пан Василь, показав свою двоповерхову хату, яка збереглася й донині, а свого часу була єдиною такою у селі. Він розповів, що помешкання було побудоване приблизно в кінці ХVІІІ - першій половині ХІХ століття. Однак вже давно хата потребує ремонту, а фото, зроблене на згадку, мабуть, буде останнім в історії цієї будови. На жаль, час невпинно рухається вперед, а матеріальні свідки нашої історії, без турботливого сприяння небайдужих людей, помаленьку відходять у небуття.

Керівник гуртків Лариса Попович