11-02-2022

І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу»

Відповідно до наказу департаменту освіти і науки, молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації в період із 01 листопада 2021 року до 01 лютого 2022 року проведено І (обласний) тур Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». У Конкурсі взяли участь юні екскурсоводи музеїв освітніх установ Берегівського, Тячівського, Ужгородського, Хустського районів і міст Ужгорода та Хуста. Було представлено 12 презентаційних матеріалів за напрямами: військово-історичний – один, етнографічних музеїв – дев'ять, історії освіти або історії закладу освіти – два. Презентації шести музеїв не відповідають вимогам Конкурсу. Це засвідчує неуважність керівників музеїв під час ознайомлення з умовами Конкурсу.

Аналіз надісланих матеріалів свідчить про залучення учнівської молоді до туристсько-краєзнавчої, пошуково-дослідницької та екскурсійної роботи, поглиблення знань юних екскурсоводів щодо методів і форм музейної роботи, вміння працювати з історичними документами і першоджерелами, обробляти та аналізувати їх. У надісланих на Конкурс матеріалах юні екскурсоводи приділяють значну увагу історії та етнографії Закарпаття. Заслуговує на увагу екскурсія, проведена юними екскурсоводами етнографічного музею Веряцької гімназії Королівської селищної ради Берегівського району. Екскурсію проведено доступно та послідовно, продемонстровано глибокі знання експозицій музею, чітко й логічно презентовано музейну колекцію, описано окремі експонати, показано високий рівень мовлення. Екскурсія супроводжувалася музичними творами на фольклорну тематику.

Цікавий «Музей історії школи» продемонстрували юні екскурсоводи Хустської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №1 імені А.Волошина Хустської міської ради. Вихованці школи досконало володіли матеріалами про історичні події, пов’язані з героїчним минулим нашого краю. Юні екскурсоводи чітко та лаконічно описали експозиції музею, дали змістовну характеристику експонатам, цікаво розповіли про відомих випускників школи, ознайомили з подіями проголошення незалежності Карпатської України, які відбувалися у приміщенні, де зараз знаходиться їх заклад освіти.

Разом з тим окремі представлені екскурсії не відповідали вимогам Конкурсу: замість аудіо- або відеоекскурсій були надані  презентації без коментарів.

Значним недоліком при проведенні Конкурсу була низька активність керівників етнографічних та військово-історичних музеїв при закладах освіти області. Зокрема, з 51 етнографічного музею в Конкурсі взяли участь лише дев'ять.

Підвівши підсумок виступів екскурсоводів, журі вирішило визнати переможцями І (обласного) туру  Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу» таких його учасників:

 

  1. Етнографічний напрям

Першого ступеня: екскурсійну групу  етнографічного музею Веряцької  гімназії Королівської селищної ради Берегівського району у складі:

– Крічфолуші Леся Йосипівна – керівник групи,

– Товт Лариса – екскурсовод музею.

 

  1. Напрям історії освіти або історії закладу

Першого ступеня: екскурсійну групу Хустської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів  №1 імені  А.Волошина Хустської міської ради у складі:

– Алексик Олена Юріївна – керівник групи,

– Цупанич Дарина – екскурсовод музею.

 

Другого ступеня: екскурсійну групу Зарічівської гімназії Перечинської міської ради Закарпатської області у складі:

  • Бейка Аліна Володимирівна – керівник групи,
  • Лялько Діана – екскурсовод музею.

 

Представники екскурсійних груп – переможці І (обласного) туру Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу» (у напрямі «етнографічні музеї» – екскурсовод етнографічного музею Веряцької гімназії Королівської селищної ради Берегівського району Товт Лариса; у напрямі «музеї історії освіти або історії закладу» – екскурсовод «Музею історії школи» Хустської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №1 імені А.Волошина Хустської міської ради Цупанич Дарина) візьмуть участь у ІІ (Всеукраїнському) турі конкурсу, який попередньо заплановано провести в режимі online 22-23 березня 2022 року в м.Полтаві.

Методист Мазур В.Б.