22-10-2020

Гуртківці Закарпатського центру туризму здійснили екскурсію до музею-скансену «Старе село»

Під захистом замкових мурів розмістився чи не найцікавіший музей Ужгорода — Закарпатський музей народної архітектури та побуту. Музей розташований в історичній частині міста, на південному схилі Замкової гори, поряд із середньовічним замком. Це один з перших музеїв просто неба в Україні, який було відкрито 27 червня 1970 р.

Гуртківці Закарпатського центру туризму, які навчаються в гуртку «Козачата», ясної жовтневої днини здійснили екскурсію  до музею, який в народі називають «Старе село».

З усієї області сюди в 1965-1979 роках привезли два десятки житлових, господарчих та культових споруд. Музей сплановано не лише як «виставку досягнень» народної архітектури Закарпаття, а й як невелике самостійне село. Площа цього своєрідного поселення – 5,5 га, а планування певним чином повторює саму карту Закарпаття: із заходу на схід музею розташувалися спочатку садиби з рівнинних районів Закарпаття, потім йдуть давні жителі Карпат – лемки, бойки та гуцули, також представлене житло етнічних угорців та румун, що здавна проживають у регіоні.

Діти з задоволення роздивлялися експонати музею. В народній школі привезеній  з села Синевирська Поляна Міжгірського району, вони могли побачити і відчути, як проходило навчання в 19 ст. Гуртківці з подивом розглядали лавки і столи, за якими вчилися діти, грифельні дошки, на яких вони писали, і старі рахунки вчителя.

Керівник звернула  увагу гуртківців на унікальну церкву з села Шелестово Мукачівського району — одну з двох автентичних лемківських церков, які збереглися на території України. Храм є зразком класичного поєднання в народній архітектурі двох стилів — шатрового і барочного.

Експозиція музею — це нетлінні скарби матеріальної і духовної культури народу, шедеври народного зодчества. Дуже тішить, що й  ми змогли побачити та доторкнутися до цього народного скарбу.

Керівник гуртка – Хаща Л.М.