30-06-2022

Екскурсія вихованців гуртків «Етнографічне краєзнавство» та «Історичне краєзнавство» до штольні Галярська Діра

29 червня 2022 року згідно з планом роботи ЗЦТКЕСУМ та з нагоди Дня Конституції для вихованців гуртків «Пішохідний туризм», «Етнографічне краєзнавство» (керівник Малик Ю.А.) та «Історичне краєзнавство» (керівник Мазур В.Б.) була проведена екскурсія до штольні Галярська Діра, яка знаходиться біля об’їзної траси на околиці Ужгорода.

Мета заходу – ознайомлення гуртківців із цікавим природним об’єктом, вивчення фауни печер нашого краю, екологічне виховання, засвоєння основ спелеотуризму.

Екскурсію проводила керівник гуртка «Спелеотуризм» Монич Олеся Омелянівна, яка ознайомила гуртківців з короткою історією  штольні Галярська Діра. Печера знаходиться на схилі гори Крупча на лівому березі р.Уж біля траси Ужгород – Прага. ЇЇ протяжність становить 214 метрів, глибина – 2,8 метра, площа – 207,9 кв. м. Штольня відома з XIV століття, коли в ній почали добувати збагачені на залізо вулканічні породи. Вхід до неї має розміри 0,7х0,4 м і розташований на висоті 153 метри над рівнем моря. Висота печери від 0,7 до 2,1 метра, ширина ходів – від 0,7 до 1,2 метра.

У приміщенні штольні температура близько 8 градусів тепла. Така температура, як пояснила Олеся Омелянівна, зберігається протягом усього року.

У печері ми виявили шари залізної руди, яка виділялася коричневим кольором. На стінах штольні знайшли декілька видів слимаків та павуків – постійних мешканців печери. На жаль, не побачили кажанів, які зазвичай живуть у печерах. Також ми виявили коріння рослин, що проросли крізь стелю штольні. Наостанок провели прибирання в печері та навколо неї.

Після відвідування Галярської Діри провели на березі Ужа з вихованцями гуртків інтелектуальні ігри на історичну, краєзнавчу, географічну та екологічну тематику.

 Перегляд матеріалів в Facebook