05-12-2020

День Українського війська в Закарпатському центрі туризму відзначили спортивними змаганнями, музейними екскурсіями і уроками мужності

Щорічно 6 грудня в Україні відзначається День Збройних сил України. Свято започатковане 1993 року як данина шані багатовіковим традиціям славного українського війська.

Саме 6 грудня 1919 року армія Української Народної Республіки вирушила в зимовий похід тилами червоної та добровольчої армій Росії під проводом Михайла Омеляновича-Павленка. Завдяки зимовому походу національна свідомість українців була на такому піднесенні, що більшовикам, котрі до того нищили все українське, а українську мову вважали ознакою контрреволюції, довелося змінити свою ворожу тактику. Вони побачили, що потрібні інші методи боротьби, ніж заборона і нищення. Послаблення тиску на українство в результаті спричинило спонтанний розвиток української культури, що має назву українського відродження 20-х років ХХ століття.

Перший зимовий похід створив і залишив назавжди традиції української збройної боротьби в тилу ворога, які через 25 років воскресли в діях різних повстанських груп в Україні.

Новітнє відродження Збройних сил України відбулось 2014 року, коли почалась війна на сході України. Як і 100 років тому, нападником знову виступила Росія, імперські амбіції котрої простягаються на все, що розташоване по сусідству з її кордонами.

День Українського війська має вагоме значення в формуванні національно-патріотичного виховання молоді. Мужність, відвага, братерство сильних духом захисників України, готових захищати свою землю від ворогів, – усі ці риси прищеплюються вихованцям Закарпатського центру туризму досвідченими педагогами. Зокрема, слід відзначити Андрія Петровича Більце, завідувача організаційно-масового відділу ЗЦТКЕСУМ. Пан Андрій – учасник війни на сході України, воював у складі розвідроти у найкривавіші 2014-2016 роки, отримав два поранення. Своїх гуртківців виховує патріотами України, власним прикладом демонструючи силу духу, гідність і високі моральні якості справжнього сина рідної землі.

До речі, в музеї Закарпатського центру туризму знаходяться експозиції, присвячені російсько-українській війні, яка триває досі. Експонати надані  музею волонтерами добровольчого батальйону «Донбас»: каска бійця, що загинув у бою, стабілізатор від 120-міліметрової міни, численні види осколків від снарядів, частина від ракети зі системи залпового вогню «Град», металева коробка для патронів з гільзами від кулеметних та автоматних патронів. Серед експонатів також є куртка сепаратиста, якого захопили в полон наші захисники.

В експозиції музею, присвяченій подіям Другої світової війни, знаходяться експонати, люб’язно надані небайдужими краєзнавцями. Матеріальні свідчення історичних подій, в котрих брали участь закарпатці, викликають великий інтерес у гуртківців Закарпатського центру туризму під час екскурсій. Це, зокрема, каска воїна червоної армії, корпус 82- міліметрової міни від радянського міномет, гільзи від гвинтівок ворогуючих сторін: радянської Мосіна, німецької Маузера, угорської Манліхера. Є серед експонатів і диск для патронів автомата ППШ, який стояв на озброєнні радянської червоної армії. Експозиції музею завжди зацікавлюють гуртківців Закарпатського центру туризму. Методист ЗЦТКЕСУМ Віктор Мазур, відповідальний за музейну справу позашкільного закладу, популяризує серед гуртківців збереження матеріальної пам’яті нашого народу в різні часи його історії. Вихованці завжди з задоволенням дізнаються про музейні експонати, мають можливість доторкнутися, роздивитися і розпитати про усе, що зібране в музеї.

До Дня Збройних сил України в Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді було проведено також змагання з пішохідного туризму, в яких свої навички демонстрували команди з Ужгорода, Іршави, Ужгородського, Іршавського та Перечинського районів. Юні спортсмени проходили етап за етапом, долаючи перешкоди. Командний дух, завзяття, спортивне суперництво – усе це було присутнє під час змагань з пішохідного туризму. Знання й уміння, отримані в гуртках та застосовані на практиці,  принесли результат – перемогу для найбільш спортивної команди.

Відеоматеріали мультимедійних проектів можна переглянути: "Змагання з техніки пішохідного туризму"