21-01-2021

День Соборності України – свято об’єднання українців в єдиній Українській державі. Гідне вшанування великого державного свята відбулося в Закарпатському центрі туризму

День Соборності України — свято, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Століттями розірваний український народ об'єднався на своїй землі в єдиній Українській державі  — Наддніпрянщина вийшла з Російської імперії, а Західна Україна — з Австро-Угорської.

Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року Указом Президента України Л.Кучми.

22 січня 1918 року також було прийнято ІV Універсал Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність Української народної республіки.

Історія об’єднання земель українських сягає віків. Спочатку об’єднались давньоруські землі навколо князівського престолу в Києві. Опісля українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик єднали Україну в єдину державу. Однак територіальна цілісність України завжди була під загрозою. Її роздирали Московія, Польща, Румунія, Австро-Угорщина тощо. Вона була і залишається ласим шматком для ворогів, котрі впродовж віків знищували народ України, мову, все, що стосується самобутності українців. Війна на сході України, котра триває ось уже 7-й рік, доказ того, що Україну не полишать в спокої і воювати за її цілісність українцям потрібно буде завжди! 

Щодо історії виникнення свята, то 22 січня 1919 року в Києві на Софійській площі Галичина, Буковина, Закарпаття і Наддніпрянська Україна об’єдналися в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців.

Об'єднання українських земель відбулося юридично та політично. Проте державне об'єднання не відбулося, окремі частини українських земель знову опинились у складі різних держав.

Лише 21 січня 1990 року між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом відбувся живий ланцюг як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. А в 1991 році Україна знову стала незалежною.

В Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді до Дня Соборності України було підготовано різноманітні патріотичні заходи. До гідного вшанування великого державного свята України долучився кожен працівник центру туризму. Зокрема, було організовано флешмоб єднання – живий ланцюг, котрий символічно поєднав Східну і Західну Україну у створенні якого взяли участь вихованці гуртків «Екологічне краєзнавство» та «Юні туристи-краєзнавці» під керівництвом керівників гуртків  Ольги Кононенко та Юліанни Малик. Флешмоб було організовано в  Музеї народної архітектури і побуту – осередку самобутньої історії і національної пам’яті українців Закарпаття. Педагоги розповіли дітям про виникнення свята Соборності України, про споконвічну боротьбу наших предків за те, щоб держава Україна була вільною і незалежною. Було проведено вікторини й квести по історії утворення вільної України, її боротьбу упродовж віків, про знання гетьманів та першої в Європі творця Конституції – Пилипа Орлика і ще багато цікавинок.  Діти із задоволенням брали участь у запропонованому форматі свята, котре було проведено небуденно, творчо та пізнавально.

До відзначення Дня Соборності України долучилися також керівники гуртків Маріанна Дутка з вихованцями гуртка «Юні туристи-краєзнавці», котрі на занятті поринули в екскурс історії виникнення свята і в художній формі виявили своє ставлення в сьогоденні створенням малюнків патріотичної тематики. 

Вихованці керівників гуртків Івана Барни, Володимира Марковича та Іванни Беци  також організували флешмоб єднання, основним меседжем котрого було: «Україна – неподільна, українці – вільний народ». Тема патріотизму є постійним компонентом навчально-виховного процесу в Закарпатському центрі туризму. А керівники гуртків власним прикладом пропагують своє шанобливе ставлення до української історії, мови, звичаїв тощо. Зокрема, завідувач організаційно-масового відділу Андрій Більце про боротьбу українського народу за незалежність України може розказати, виходячи з власного досвіду. Пан Андрій брав участь у війні на сході України, боронив від Росії українські землі, має бойові поранення. Тож навчає своїх вихованців мужності і доблесті, практичним навичкам справжнього воїна – захисника рідної землі.

До Дня Соборності України Андрій Петрович організував майстер-клас для керівників гуртків. Мета –  ознайомити керівників гуртків Закарпатського центру туризму з особливостями орієнтування на лижах, а ті в свою чергу навчатимуть цьому виду спорту своїх гуртківців. Захід відбувся поблизу с.Кам’яниця Оноківської ОТГ 20 січня 2021 року і мав також патріотичне спрямування. Керівник гуртків, методист Віктор Мазур, учасник майстер-класу, розповів присутнім про важливі етапи боротьби українців за незалежність України. Багатий документальний фактаж паралельно з фізичними навантаженнями під час проходження засніженого маршруту лісовими масивами виявився цікавим методом отримання одночасно теоретичних та практичних знань та навичок у запропонованій формі майстер-класу.

Тож єднаймося і шануймося, любімо свою історію і рідну Україну задля теперішніх і майбутніх поколінь! Будьмо гідні пам’яті своїх славних предків, волелюбних, сміливих і мудрих українців!